Apple a devenit cel mai mare furnizor de smartphone-uri în al patrulea trimestru și a depășit Huawei pentru a urca pe locul 2 în ierarhia rezultatelor pe întregul an 2020

Vânzările globale de smartphone-uri către utilizatorii finali au scăzut cu 5,4% în al patrulea trimestru al anului 2020, potrivit Gartner. Vânzările de smartphone-uri au scăzut cu 12,5% la nivelul întregului an 2020.

„Vânzările de mai multe smartphone-uri 5G și de smartphone-uri de nivel entry și mediu au minimizat declinul pieței în al patrulea trimestru al anului 2020”, a declarat Anshul Gupta, director senior de cercetare la Gartner. „Chiar dacă consumatorii au rămas prudenți în ceea ce privește cheltuielile și s-au reținut la anumite achiziții discreționare, smartphone-urile 5G și funcțiile foto/video au încurajat unii utilizatori finali să cumpere smartphone-uri noi sau să-și actualizeze smartphone-urile actuale în trimestrul respectiv.

Lansarea seriei 5G iPhone 12 a ajutat Apple să înregistreze o creștere de două cifre în cel de-al patrulea trimestru al anului 2020. Apple a depășit Samsung pentru a prelua locul 1 în clasamentul furnizorilor globali de smartphone-uri (vezi Tabelul 1). Ultima dată când Apple a fost cel mai mare furnizor de smartphone-uri a fost în al patrulea trimestru din 2016.

Tabelul 1. Top 5 vânzări de smartphone-uri la nivel mondial către utilizatorii finali în funcție de furnizor în Q4/2020 (mii de unități)

Vendor4Q20 Sales4Q20 Market Share (%)4Q19 Sales4Q19 Market Share (%)

4Q20-4Q19 Growth (%)

Apple79,942.720.869,550.617.1

14.9

Samsung62,117.016.270,404.417.3-11.8
Xiaomi43,430.311.332,446.98.033.9
OPPO34,373.78.930,452.57.512.9
Huawei34,315.78.958,301.614.3-41.1
Others130,442.833.9145,482.135.8-10.3
Total384,622.3100.0406,638.1100.0-5.4

Datorită rotunjirii, este posibil ca unele cifre să nu se adauge exact la totalurile afișate.

Sursa: Gartner (februarie 2021)

Rezultate pentru întregul an 2020

Samsung a înregistrat o scădere de la 14,6% la un an la altul în 2020, dar acest lucru nu l-a împiedicat să-și păstreze poziția de principal furnizor global de smartphone-uri în funcție de rezultatele întregului an. S-a confruntat cu o concurență dură din partea furnizorilor regionali de smartphone-uri precum Xiaomi, OPPO și Vivo, deoarece aceste mărci au devenit mai agresive pe piețele globale. În 2020, Apple și Xiaomi au fost singurii doi furnizori de smartphone-uri din top 5 care au înregistrat o creștere.

Huawei a înregistrat cel mai mare declin în rândul primilor cinci furnizori de smartphone-uri, ceea ce l-a făcut să piardă poziția a doua în fața Apple în 2020 (a se vedea tabelul 2). Impactul interdicției de utilizare a aplicațiilor Google pe smartphone-urile Huawei a fost în detrimentul performanței Huawei în anul și a afectat negativ vânzările.

Tabelul 2. Top 5 vânzări de smartphone-uri la nivel mondial către utilizatorii finali în funcție de furnizor în 2020 (mii de unități)

Vendor2020

Sales

2020

Market Share (%)

2019

Sales

2019

Market Share (%)

2020-2019

Growth (%)

Samsung253,025.018.8296,194.019.2-14.6
Apple199,847.314.8193,475.112.63.3
Huawei182,610.213.5240,615.515.6-24.1
Xiaomi145,802.710.8126,049.28.215.7
OPPO111,785.28.3118,693.27.7-5.8
Others454,799.433.7565,630.036.7-19.6
Total1,347,869.8100.01,540,657.0100.0-12.5

Datorită rotunjirii, este posibil ca unele cifre să nu se adauge exact la totalurile afișate.

Sursa: Gartner (februarie 2021)

„În 2021, disponibilitatea smartphone-urilor 5G de nivel entry și a funcțiilor inovatoare vor fi factori decisivi pentru utilizatorii finali să-și actualizeze smartphone-urile existente”, a spus domnul Gupta. „Cererea în creștere pentru smartphone-uri 5G la prețuri accesibile în afara Chinei va spori vânzările de smartphone-uri în 2021.”

Sursa: Gartner